Rodzice podczas konsultacji niemowląt pytają często, jak motywować dziecko do mówienia? W jakie zabawy warto się bawić, żeby wspierać dziecko w komunikacji?
Garść pomysłów wrzucamy tutaj
Opowiadaj o świecie, ale daj przestrzeń.
Z pewnością każda mama wie, jak ważne jest mówienie do dziecka już w okresie prenatalnym. Dziecko już wtedy słyszy, rozpoznaje głos mamy i taty. Opowiadanie o świecie jest bardzo ważnym elementem wspierającym rozwój mowy i słownik dziecka, jednak ważne jest, aby dać dziecku przestrzeń, czyli stosować pauzy. W trakcie rozmowy również stosujemy przerwy, chcąc wysłuchać drugiego rozmówcy. Kiedy dziecko jest na etapie gaworzenia, istotnym elementem jest powtarzanie tego, co dziecko werbalizuje. Wspiera poczucie sprawstwa u dziecka, ale też zachęca do powtarzania „skoro Ty po mnie powtarzasz, to ja tez chce powtarzać po Tobie”
Prowokuj do mówienia. Daj dziecku wybór, a więc zadawaj pytania otwarte. Zamiast: „chcesz jabłko?” Zapytaj: „chcesz zjeść jabłko, czy bułkę?”
Podczas czytania/oglądania książeczek opowiadajcie wspólnie, co się dzieje na ilustracji „pokaż, gdzie jest pies? Jak szczeka pies?” Opowiadanie książeczek często jest ciekawsze niż samo czytanie
Usuń ze swojego słownika „powiedz” i „powtórz”. Nie wymuszaj na dziecku komunikatu. Sytuacja, w której podczas odwiedzin u babci mówimy „Pokaż babci, jak pięknie mówisz domek” jest niezwykle stresująca dla dziecka. To trochę tak, jakby ktoś prosił nas, żeby zrobić szpagat przed publicznością, ale jedyna umiejętność w tym zakresie to oglądanie gimnastyki w telewizji
Angażuj dziecko w codzienne obowiązki. Rozładowanie zmywarki, to wspaniała okazja do segregowania, a więc stymulacji lewej półkuli mózgu. Rozwieszanie prania to idealna sytuacja, w której możemy naturalnie nazywać i opowiadać „czyja to skarpeta? To skarpeta taty!”
Wspieraj motorykę małą. Lepcie, wyklejajcie, wycinajcie, nawlekajcie, malujcie… pomysłów na wsparcie motoryki małej jest nieskoncznie wiele. Nie trzeba kupować drogich pomocy. Czasem wystarczą spinacze do bielizny, czy suchy makaron i pusta butelka. Rozwój motoryki małej jest niezwykle istotny dla rozwoju mowy małego dziecka.
Mów do dziecka w odpowiedni sposób. Warto przyjrzeć się, czy nie „zalewamy” dziecka potokiem trudnych, długich słów. Warto mówić nieco wolniej używać prostych werbalnie i krótkich wyrazów np. zamiast samochodzik-> auto
Kiedy mówisz do dziecka zadbaj o kontakt wzrokowy oraz sprzyjającą przestrzeń (nie korzystaj wtedy z telefonu)
Rodzicu, warto zadbać o sprzyjające warunki do nauki systemu językowego. Jeżeli jednak niepokoi Cię rozwój mowy Twojego dziecka- zgłoś się do logopedy.
Bo kiedy dziecko skarży się na ból zęba idziesz z nim do dentysty.
Kiedy dziecko nie mówi- idź do logopedy